evidencemhd.wz.cz

evidenční přehledy autobusů, trolejbusů a tramvají

Právě se nacházíte v sekci: O autorovi

O autorovi

Já a moje přezdívka

Jmenuji se Honza Bažant, díky svému zájmu o veřejnou dopravu všeho druhu jsem si vysloužil přezdívku Lord of the trains (dříve Lord of the buses), zkráceně jenom Lord. Hodně lidí mi říká Báža (to je odvozeno z příjmení). Občas se na internetu podepisuji M@estro (ale člověk s touhle přezdívkou nemusím být nutně já). Narodil jsem se v Praze-Podolí 16. října 1988 prý někdy kolem jedné hodiny v noci, což je jen tak mimochodem velmi zajímavé datum, co se týče dopravy: 16.10.1972 (a myslím, že taky nějak k ránu) skončil v Praze provoz trolejbusů a 16.4.1988 (čili půl roku před mým narozením) přestaly v Praze jezdit autobusy ŠM 11, které zde jezdily od roku 1965. Aby jeden typ vozidel jezdil necelé čtvrtstoletí, tomu říkám úspěch konstruktérů. Tento rekord ale už překonaly Karosy řady 700, které se vyráběly od roku 1982 do 1996 a stále jsou mezi námi a asi ještě nějakou dobu budou. To jsem ale moc odbočil. Co se týče té podivné shody data, tak to bude nejspíš náhoda. I když... co se týče náhod, jednu si prostě vysvětlit neumím: zkuste napsat Q33NY (kód jednoho z letadel, která 11.9.2001 narazila do WTC) velikostí 72 v písmu Wingdings. Je to náhoda, nebo šlo o záměr? Těžko říct.

Něco o škole

Na základní školu jsem chodil v Praze 8 - Čimicích v Libčické ulici, a protože jsem se tam hrozně nudil, odešel jsem po páté třídě na gymnázium v Praze 8 - Bohnicích v Ústavní ulici a letos (psáno v srpnu 2008) jsem úspěšně odmaturoval (ČJ - 2, AJ, M, IVT - 1) a v říjnu začíná mé studium na FEL ČVUT, obor Výpočetní technika.

Jak úspěšně zvládnout maturitu

Tenhle odstavec je tu víceméně proto, že spousta lidí má z maturity strach a nevěří si (většinou to jsou ti, kteří to pak udělají bez problému, což je pochopitelné ("Vím, že nic nevím.")). Nechci Vám tady dávat nějaké rady a poučení, namísto toho popíšu, jak jsem se na to připravil já. Z maturity jsem měl největší strach asi tak rok před ní, pak už jsem viděl, že se tomu stejně nevyhnu a pomalu jsem začínal vidět, jak to vlastně funguje. Nejklidnější jsem byl kupodivu v den D (ono to souvisí i s tím, že prostě nemám žádné emoce, jsem v tomhle šutr). Témata na angličtinu jsem pomalu začal psát již od září, abych to stihnul (a také proto, že naše angličtinářka nás postupně z těch témat zkoušela, takže nás to donutilo si ta témata připravit, díky Bohu za ní). Témata na literaturu jsme zpracovali každý jedno (poprvé za osm let se naše třída na něčem dokázala domluvit, druhá taková věc bylo předtančení na plese) a sdíleli jsme je pomocí jednoduché webové aplikace, kterou jsem jen tak mimochodem napsal já (asi za půl hodiny, bylo to opravdu jednoduché). No a od začátku dubna jsem si každý den začal číst 4 témata na ČJ a 4 na AJ a postupně jsem je takto pročetl asi čtyřikrát, což je mnohem lepší než si sednout a snažit se to zapamatovat na jedno přečtení. Během svaťáku jsem si každý den čtyři témata zopakoval tím způsobem, že jsem si vzal tužku a papír a psal jsem, na co jsem si u konkrétního témata vzpomenul (takže jsem se o svaťáku neučil, ale opakoval). Matematika byla trochu o něčem jiném, všechny věci jsme zopakovali na semináři a jenom jsem si tak propočítal starší písemky a stačilo to, vzhledem k tomu, že mi matematika vždycky šla a bavila mě. Ne, matika opravdu není o tom nadrtit se nazpaměť vzorečky a pak je nějak zkusit. Je to jenom a pouze o schopnosti logického uvažování, kterou já jsem naštěstí byl obdařen. Smysl matiky vidím kromě konkrétních znalostí - které jsou jen tak mimochodem v praxi občas potřeba - hlavně v tom, aby se logicky myslet naučili i ti, kteří to sami od sebe zas až tak úplně neumí. Rovněž tak programování mě baví, tam mi stačilo více méně to, co jsme udělali na hodinách a samostatný projekt jsem začal vyrábět v únoru. Nakonec když jsem šel ke zkoušce (mimochodem jsem byl úplně první na řadě, v pondělí v 7:45), tak jsem měl dobrý pocit, že jsem se všechno naučil a už to jdu jen tak předvést.

Moje zájmy

Z mých zájmů bych rád zmínil stavění papírových modelů (na to mám čas ale jen o prázdninách), jízdu na kole (bohužel okolo Čimic není moc cyklostezek a na silnici mě na kole nikdo nedostane ani ve skafandru, vzhledem k tomu, že za volanty dnes sedí kdejaká paka, hlavně nesnáším závodníky a ožraly, čas od času hraní počítačových her (hlavně mám rád budovatelské strategie, jako například Transport Tycoon; pokud vám v téhle hře vadí některé věci jako limit vlaků a podobně, doporučuji stánhout TTDPatch, dají se s ním dělat hotová kouzla, anebo OpenTTD, ten je ještě o dost lepší), dále rád čtu, zejména periodika o dopravě, jako třeba Dráhu nebo Městskou dopravu. Dále rád spím, potřebuji alespoň 9 hodin, ale optimum je tak deset. Taky mám rád klid, takže když je hezky, jdu do lesa a hledám cestičky a místa, kam nikdo nechodí a občas si někde sednu na kámen a sedím třeba půl hodiny a rozhlížím se po krajině a vnímám přírodu okolo sebe. Velmi osvěžující. Po celotýdenním ježdění metrem si o víkendech takhle rád odpočinu od lidí. Dalšími mými zájmy je programování a webdesign. Věnoval jsem tomuto tématu samostatnou stránku.

Moje povaha a pár ostřejších slov o kuřácích (opravdu ostřejších)

Co se týče mojí povahy, tak je hodně zvláštní, místy až divná. Kromě toho jsem klidný, tichý, když mám dobrou náladu, tak jsem i veselý, z míry mě jen tak něco nevyvede. Povede se to zejména arogantním vyhulencům (= kuřákům - nerozlišuju hulení trávy a kouření cigaret, droga jako droga), kteří nějak nechápou, že mi ten kouř prostě vadí a dělá se mi z toho smradu špatně. Nejhorší jsou ti, co hulí v lese. To jsem pak hodně nabroušený, ale jsem to já, komu je pak špatně. Jsou to všichni naprostí primitivové a s takovými lidmi já jednat neumím, leda bych jim musel něco udělat, nejlepší zabít. Abych to uvedl na rovinu: vyhulenci jako takoví mi v podstatě nevadí, dokud mě s těmi smradlavými sračkami neobtěžují. Právo na kouření neexistuje, zato já bych měl snad mít právo to nedýchat. A rozhodně kvůli takovým lidem nebudu chodit jinam, kam ten kouř nejde. Oni jsou nemocní - protože závislost na drogách je nemoc - a měli by se léčit, a ne abych si před nimi obrazně řečeno sedal na zadek. Oni nejsou nic víc jenom proto, že si do držky strčí tu smradlavou bílou trubičku. Naopak, vypovídá to o jejich snížené inteligenci. Navíc tím kouřem ničí ovzduší a přispívají nemalou měrou ke zhoršování stavu atmosféry a ohrožují tak život na této planetě. Navíc, pokud někdo argumentuje ekonomickým přínosem vyhulenců, mýlí se. Co by vyhulenec asi tak dělal s penězi, které by neutratil za cigarety? Schoval by si je pod polštář? Asi těžko. Ty peníze by vyhulenci utratili tak jako tak, takže zde žádný "bonus" rozhodně není. Další věc je finanční náročnost léčby rakoviny plic, za kterou vyhulenci nesou zodpovědnost - bohužel to občas odnesou nevinní lidé. Kolik cigaret by asi musel člověk vyhulit, aby příjem byl větší než náklady na léčbu? Závěr: vyhulenci evidentně nejsou psychicky v pořádku, protože utrácí peníze za něco naprosto zbytečného, co jim nepřinese žádný užitek, je to stejné jako kdybych vyhodil peníze do kanálu. Buď nevědí co s penězi, pak to jsou velmi špatní hospodáři, nebo nemají nic jiného na práci a neumí si najít lepší zábavu, pak to jsou primitivové. I když mám pocit, že primitivové jsou všichni vyhulenci, už jenom proto, že kouří. A ještě jedna poznámka: pokud se Vám můj názor nelíbí a hodláte mi posílat mailem žumpu, nedělejte to, je to zbytečné. Stejně bych na to nereagoval, akorát by to vypovědělo o Vaší slaboduchosti. Tohle je můj web a já tady jen zveřejňuji svůj názor, nikomu ho nenutím. Pokud se Vám to nelíbí, nečtěte to!

Já a hudba

Co se týče hudby, tak mám rád taneční hudbu, hlavně pak trance a dance. Řeknu to asi takhle - lidi jako Paul van Dyk, Armin van Buuren, Ferry Corsten, Rank 1, Roger Shah, Talla 2XLC a spousta dalších jsou pro mě bozi. Od ledna 2010 konečně vysílá Danceradio na FM, zatím pouze v Praze, ale to se snad časem změní. Předtím jsem Danceradio poslouchal jen občas přes internet a jinak Rádio City, které hraje spoustu hitů z osmdesátých let, kdy taneční hudba v podstatě začínala. Tomuto období je také věnován pořad "Osmdesátka" (každý všední den od 19:00 do 21:00, moderuje René Hnilička, dříve Ivo Alač). Dříve jsem poslouchal Zlatou Prahu, od 1.1.2003 Rádio Fajn. Ke konci roku 2004 ale ta paka ve vedení začala taneční hudbu vyřazovat, až jsem někdy v lednu 2005 přestal to rádio nadobro poslouchat. Někdy do března 2006 jsem poslouchal Rádio Deejay, dříve Bonton, od března 2006 opět Bonton. Bohužel došlo k radikální změně programu i hudby a tak se pro mě stal tenhle nový Bonton neposlouchatelný. No a někdy v roce 2005 jsem poprvé naladil i City. S nostalgií vzpomínám na zlaté časy Zlaté Prahy a původního Bontonu. Naštěstí to není ještě úplně mrtvá historie, protože jsem od roku 2000 nahrával všechny moje oblíbené písničky na kazety, kterých mám v současnosti asi 93. Slušná sbírka.

Pár kontaktů
e-mail: honza.bazant[at]quick.cz, možná bude rychlejší použít formulář v levém sloupci :-)
Jabber: jan.bazant@jabber.cz - mám sice i ICQ, ale preferuji otevřené protokoly
M@estro 2005 - 2010